CB-RADIO

W Polsce najwięcej używamy CB radiotelefonów samochodowych przystosowanych do pracy emisją AM (modulacja amplitudy).

Dzięki takim radiotelefonom kierowcy mogą utrzymywać ze sobą ciągłą łączność podnoszącą bezpieczeństwo na drodze. Przed rozpoczęciem każdej rozmowy należy upewnić się, czy kanał jest wolny. Choć wolno nadawać w całym zakresie podstawowym (26,965-27,405 MHz) – tam gdzie jest cisza – to warto pamiętać o poniższych zasadach:

– kanał 9 to przyjęty na całym świecie kanał ratunkowy, przeznaczony wyłącznie do celów wzywania pomocy i pracy służb ratunkowych. Nie wolno tutaj prowadzić tradycyjnych rozmów.
– kanał 19 to kanał drogowy, wykorzystywany na całym świecie przez kierowców, Tutaj są wymieniane informacje o sytuacji panującej na drodze, czyli o wszelkich korkach, objazdach, stanie nawierzchni czy kontrolach drogowych. Często są tutaj podawane także warunki atmosferyczne, mające decydujący wpływ na bezpieczeństwo użytkowników dróg w danym rejonie.
– kanał 28 jest z reguły wykorzystywany jako kanał wywoławczy, na którym kierowcy spotykają się, by przejść następnie na inny umówiony, wolny kanał. Do kanałów wywoławczych zalicza się również kanał 15 na FM oraz 7 na USB.

Na hasło „BREAK” należy natychmiast na chwilę zwolnić kanał w celu umożliwienia nawiązania łączności i uzgodnienia przejścia na inną częstotliwość .
Najlepiej udać się do firmy, zajmującej się montażem zestawów CB. Można wtedy liczyć na dostrojenie radia i anteny, a także serwis gwarancyjny.

Jakie funkcje powinno posiadać CB radio?
Najważniejsza funkcją, na którą zwracają amatorzy rozmów przez CB radio, to ASQ, czyli automatyczna redukcja szumów. Dzięki niej nie trzeba ciągle kręcić pokrętłem w celu ustawienia progu, od którego radio przestaje szumieć. Ważne, żeby upewnić się, że ASQ jest z funkcji, a nie z nazwy.

CB radio do efektywnej pracy potrzebuje skutecznej anteny.
Wiele osób kupując swój pierwszy zestaw szuka anteny „dobrej i krótkiej”, czyli takiej która będzie jak najmniejsza i zapewni jak największy zasięg.
Oczekiwania użytkownika to jedno, ulotki marketingowe to drugie a życie jak zwykle pokazuje, że trzeba niestety iść często na kompromis.
Nasz test polegał na nawiązaniu łączności z samochodu wyposażonego w zestaw CB radio, składającego się z radiotelefonu President Harry oraz różnych anten o długości od 60 do 130 cm.
Odległość od samochodu do stacji bazowych wynosiła około 6,5km i 9 km.

W naszym warsztacie montujemy CB-radia , anteny i inne akcesoria do CB.

Cena montażu zestawu od klienta: 80 PLN

Strojenie: 30PLN

Do góry